Tuesday, 8 January 2013

Installous Alternatifleri -1-

Hackulo.us takımı Installous geliştirmelerini bıraktığını geçen hafta açıklamıştı. Installous yerine birçok alternatif uygulama ön plana çıkmaya başladı. Uzun zamandır kullanılan fakat Installous'un gölgesinde kalan Appcake de bunlardan alternatiflerden bir tanesi. 

Meraklıları için Appcake'in nasıl kurulacağını anlatacağım bu yazımda. Ben Ipad için yazacağım, Iphone'da da  çok fark olmadığını tahmin ediyorum.


1.Adım :  Appcake'i kurmanın önceliği cihazınızın Jailbreak'li olması ve cihazda Cydia'nın kurulu olmasıdır. Cydia'ı bir süredir açmıyorsanız, Update yapmaya çalışırken Hackulous paketinin hata aldığını göreceksiniz. Hackulous hatalarını almamak için Sources altına gelerek Edit ile Hackulo.us paketini silebilirsiniz. Paketi sildikten sonra Installous'un menülerden kalktığını farkedersiniz.

2. Adım : Appcake için yeni bir source eklememiz gerekiyor. Bunun için Cydia'da Manage menüsünde Edit'i seçerek Add ile karşımızda çıkan pop-up'a aşağıdaki linki yazmalıyız. Linkin güvenirliğini sorguladıktan sonra paketi kurmaya başlayacaktır.

paketin linki : http://cydia.iphonecake.com 
3. Adım : Source listesi altında gelen IphoneCake reposundan AppCake+ HD uygulaması seçilir. Uygulama bilgilerinin çıktığı ekranda Install ve Confirm yapılarak uygulama indirilir. Uygulama başarıyla kurulduktan sonra Ipad Springboard'a gelecektir. Iphone için Appcake+ uygulamasını seçmek gerekir.

 

4. Adım : Springboard'ta Appcake uygulamasının simgesini düzgün görüntüleyemezseniz cihazınızı kapatıp açın, düzelecektir.


Installous alternatifleri yazıma Appcake gibi Installous'u aratmayacak uygulamalar buldukça devam edeceğim.

IOS'un  artık açık kaynak kodlu olması gerektiğini savunuyorum. Sadece bedava uygulamalar için değil, tüm işletim sisteminin istenildiği gibi kullanılması ve geliştirmelerin artması için. Zaten .IPA dosyalarının bedava indirilmesini önermiyorum. Üzerinde vakit ve emek harcanan uygulamaların hak ettikleri ücretler karşılığında satın alınması taraftarıyım. Böylece işimize daha çok yarayan uygulamaların geliştirilmesi artacaktır ve yapabildiklerimizle daha çok tatmin olacağız. Uygulamaların nasıl kurulacağı hakkında yazdıklarım bu işlere meraklılara yardımcı olmaktır.


No comments:

Post a Comment